Jdi na obsah Jdi na menu
 


Dead Space 3 - Preview

26. 8. 2012

 

dead-space-3-02.jpg

Autor preview: Lukáš "Echosword" Cimr

 

Ve vzdálené budoucnosti, na jedné lodi, daleko, daleko odsud

Hra Dead Space se dočkala nevídaného úspěchu a zaryla se hluboko do srdcí mnoha hráčů. Nabídla skvělou hororovou atmosféru, perfektní grafiku, příjemnou hratelnost a celkem dlouhou a zábavnou kampaň, ve které jste se v kůži inženýra Isaaca Clarka museli zachránit v útrobách vesmírné lodi USG Ishimura před krvelačnými nekromorfy.

Úspěch to byl nečekaný, a tak se Visceral Games a EA rozhodli vydat pokračování. To bylo větší, hezčí, lepší a delší a i přes znatelný příklon k akci šlo o perfektní hru, které se povedlo zachovat si svoji jedinečnou atmosféru a svému předchůdci ostudu rozhodně neudělala. O co šlo? Isaaca se podařilo zachránit, ale byl prohlášen za psychicky nepříčetného, a proto byl převezen do vesmírného města Sprawl, kde měla probíhat jeho „léčba“. Jenže, co čert nechtěl, nekromorfové se objevili i tady, a to díky unitologům (lidé, kteří vyznávají posmrtný život a uctívají Marker, artefakt, který mění lidi ve zrůdy – nekromofry), se kterými se Isaac dostal do kontaktu už v prvním díle. Isaacovi se nakonec s pomocí ženy jménem Ellie podařilo uprchnout.

Mnoho z vás by v takové situaci asi odletělo hodně daleko na nějakou nepojmenovanou planetu, kde byste se s Ellie usadili a založili rodinu. Ne však náš Isaac, který se ve třetím díle této skvělé série rozhodne ukončit celý problém a zničit nekromorfy, Marker a unitology jednou pro vždy. Úvod je za námi, teď přejdeme k samotné hře.

ds3_coop_tga_jpgcopy.jpg

 

Máš svetr, Isaacu?

Jak už jsem řekl, Isaac se rozhodne definitivně zničit Unitologii a nekromofry. Proto se s Ellie vydává na planetu Tau Volantis, kde se podle informací nachází hlavní základna unitologů a také „originální“ Marker, který s pomocí signálu vytváří své kopie a šíří tak nákazu nekromorfů dál a dál. Hned na začátku se ovšem Isaac se svoji lodí zřítí, a co je horší, Ellie nikde. A zde se projeví první velká změna oproti minulým dílům. Ty se totiž odehrávaly v uzavřených chodbách, větších halách, skladištích, no prostě v interiérech.

Tentokrát budeme ovšem hodně cestovat i po samotném povrchu planety, která je celá pokryta sněhem a sněhové vánice jsou tedy samozřejmostí. Tyto venkovní prostory by měly být rozlehlé (aspoň na poměry série) a volně prozkoumávatelné. Na těchto otevřených plochách pak budete potkávat gigantické bosse, kteří by se do těsných chodeb v předešlých dílech prostě nenarvali. Samozřejmě se ale podíváme i do interiérů kolonie na Tau Volantis a do základny unitologů, proti kterým budete také bojovat. Vůbec poprvé tak budete bojovat i proti lidským protivníkům, což přináší trochu jiný styl hraní.

Tady už prostě nestačí jen stát a střílet, protože na rozdíl od nekromorfů, kteří jen tupě běží k vám, unitologové po vás střílejí hezky z dálky a kryjí se za překážkami. Ostatně vy také, protože do hry byl nově zakombinován systém krytí, který ovšem v praxi použijete jen proti unitologům. Proti nekromorfům pak postačí klasická taktika „ustupuj dozadu a střílej přitom“. I když, těžko říct. Obtížnost šla dle informací totiž nahoru, jelikož se hra opět přiklání k akci na úkor hororu, a to sebou nese i navýšení počtu nepřátel a několik nových druhů nekromorfů, kteří jsou stejně děsiví, jako nebezpeční. 

dead_space_3_13449647104173.jpg

 

Ve dvou je to vždy lepší. Nebo ne?

Největší novinkou celého Dead Space 3 je kooperativní režim, tedy kampaň s dalším hráčem vedle sebe. Tím druhým člověkem bude seržant John Carver, který se s Isaacem spojí a pomáhá mu v jeho misi a mimo jiné také zachránit Ellie. Když hrajete sám, Carvera potkáte taky, ale nebude s vámi. Bude se pohybovat někde mimo a hledět si svého. Když ovšem hrajete dva, John se k vám přidá, což přináší zajímavou věc. Dočkáte se totiž jiných rozhovorů a jiných videosekvencí, než když hrajete sám.

Důvod je prostý. Když jste dva, tak na situace reagujete oba dva, což je logicky jiné, než když hrajete sám. Může tak třeba vzniknout hádka atd. Něco takového by se v singlu nestalo – nemáte se s kým hádat. V co-op režimu bude kampaň trochu odlišná a nejedná se tedy o žádný dodatek, ale o plnohodnotnou část hry, kterou stojí za to vyzkoušet. Tato novinka ale asi nesedne každému, protože když budete hru hrát dva, hororová atmosféra půjde dolů.

Prostě už se nebudete tak bát, jako kdysi. U prvního dílu jsem se prostě bál, tam není co řešit. Druhý díl, ten se přiklonil více k akci. Ano, lekaček bylo hodně, ale že bych se vyloženě bál, to říct nemůžu. A teď přichází třetí díl, který se k akci přiklání ještě víc. Otázkou tedy je, zda se ještě budete vůbec bát. Možná ano, ale rozhodně ne v kooperaci. Protože když hrajete s někým, tak se prostě nebojíte, jelikož se nechcete bát.

Ale můžete být v klidu, co-op je dobrovolný a kdo ho hrát nechce, nemusí. Toť můj názor na kooperaci. Rozhodně ji vyzkouším, ale spíš jen kvůli tomu, abych viděl příběhovou linku z jiného pohledu. Jinak zůstanu věrný single hororovému zážitku, kterého v co-op módu zkrátka nemůže být dosaženo, tedy aspoň si to myslím. Třeba budu příjemně překvapen, kdo ví. 

1338902874_ds3_05102012_a.jpg

 

Bude to stát za to? Rozhodně ano!

Dead Space 3 definitivně uzavře tuto skvělou trilogii. Se hrami s číslovkou 3 se v poslední době roztrhl pytel (Mass Effect 3, Assassin's Creed 3, Far Cry 3, Max Payne 3, Crysis 3) a já si myslím, že Dead Space 3 bude jedna z nejlepších „trojkových“ her, které vyjdou.

Nabídne nám strhující podívanou, skvělý a temný příběh, výbornou akci a hlavně kooperaci, na kterou jsem velmi zvědavý. Datum vydání je stanoveno na únor příštího roku, kdy hra vyjde pro všechny tři hlavní platformy, tedy PC, PlayStation 3 a Xbox 360.

ds3_thrilling-adventure-2-1.jpg

 

Těším se na: zakončení příběhu, otevřenější lokace, stísněnou atmosféru, kooperativní režim

Bojím se, že: už se bát nebudu, kooperace nebude to pravé ořechové

 

Shrnutí: Dead Space 3 bude rozhodně důstojné zakončení příběhu. Někomu sice může vadit více akce a méně hororu, ale když se přes to přenesete, čeká vás strhující zážitek, na který jsem osobně velmi zvědavý. A jaký je váš názor na hru? Já říkám toto: „Už aby to tu bylo!“ 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

PortrétPoslední fotografie
Archiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 27766
Měsíc: 376
Den: 21